Products Description

Multifunctional Articulating Portable Endoscope Camera
Endoscope has two-way 360°steering lens, two sides easy to free flexible bending 360°, 0° to 360°continuously adjustable, and can be locked at any angle, which allows putting small probes into a small space, then transmit clear and all-round video and pictures shown on the monitor screen through the cable. The probe is IP67 waterproof and
oil-proof. The articulating video endoscope inspection camera probe is designed with unique temperature protection technology, even in harsh environments to cope with. When the temperature is above 80degrees, it automatically shuts down and acts as a protection.
High-Quality Image
The endoscope is equipped with a high-resolution 5-inch screen with a resolution of 854x480P, which ensures a clear, all-round video and picture display. It supports JPEG image resolutions up to 1920x1080 pixels and AVI video resolutions up to 1280*720 pixels, which, combined with a smooth frame rate of 20 frames per second, provides the user with a high-quality visual experience that captures details clearly in both still images and motion video.

Main Feature:
1. Single lens
2. 5-inch IPS screen
3. IP67 waterproof and oil-proof
4. 4 Adjustable LEDs on the camera head
5. Support 64GB memory card
6. Type-C fast data transfer
7. Two-way 360° Steering Lens
8. High Temperature Protection
Product Parameters
| Item Name | 5-inch IPS Articulating Borescope Camera Inspection |
| Model Name | BSD-E6PS |
| Sensor | CMOS, 1.0MP |
| Camera Lighting | 4 LEDs |
| Lens Type | Single Lens |
| Probe Diameter | 8.5mm |
| Cable Type | Semi-rigid Cable/flexible Tube/ Soft Cable |
| Cable Length | 1m/2m |
| Screen Size | 5 Inch IPS Screen |
| Screen Resolution | 854*480P |
| Image Resolution And Format | 1920*1080(JPEG) |
| Video Resolution And Format | 1280*720P(AVI) |
| Frame Rate | 20 fps |
| Working Voltage | 4.2V |
| White Balance | Automatic |
| Exposure | Automatic |
| Depth of Field |
Front Camera:2-10cm Side Camera:2-5cm |
| Field of Vision | 70-80° |
| Camera Waterproof | IP67 |
| Product Material | ABS+PC |
| Operating Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | <85 % RH |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Storage Humidity | <85 % RH |
| Data Storage | TF Card (Size: Max. 64 Gb, Speed Class: Min. 10) |
| Battery Capacity | 18650 2000mAh Li-battery/3hours |
| Connector Type | Type-C |
| Color | Black |
| Zoom | 1.0-1.5-2.0X |
| Warranty | 1 Year |
| Package Box Size | 42*30.5*9.5cm |
| Pcs / Master Ctn/ctn Size | 10pcs/CTN; 49*44.5*43cm |
Packing List
Endoscope*1
Manual*1
Protective cap*1
USB and TYPE-C charging cable*1
Contact Us
For more information about our Portable Endoscope Camera or if you have any other questions, please contact us at info@bestdertech.com or call us at (+86)-186-6531-5008, and our team will provide you with detailed product information.
Hot Tags: portable endoscope camera, China portable endoscope camera manufacturers, suppliers, factory


