The Borewell Waterproof Camera system is designed for reservoir, shaft, pipeline, and tank inspections. It features dual 45mm diameter camera heads: a side-view camera with 360° rotation captures detailed wellbore details, while a wide-angle, downward-looking camera provides a direct view of the wellbore bottom. These cameras utilize high-resolution sensors and long-lasting, high-brightness LEDs, providing clear images even in low-light conditions. The device's enclosure is IP68 waterproof and can withstand 30 bar pressure in fresh water.
The system features a compact controller and an 8-inch HD IPS display, allowing for real-time viewing of inspection footage and the ability to save snapshots or videos to a USB. The 8mm diameter, 200m long flexible twisted-pair cable with a manual reel supports depth display and precise positioning. The system is lightweight and portable, and equipped with a rechargeable lithium battery, making it suitable for operations on multiple floors or in confined spaces.
Good For
2" - 40"
borewells
Up to 200m
(656ft.)
Downhole/Borehole/
Water Well inspection
Dual: front and
sideways view
Technical Parameters
| Camera Head Size | Φ45mm*506mm |
| Camera Pixel | 1.3MP Pixel |
| View Range | 120° |
| Rotation | Pan 360° |
| Waterproof Level | IP68, Up To 30 bars |
| Control Unit Screen Size | 13-inch HD IPS LCD Screen |
| Cable | Φ8mm 100Mtr To 200Mtr Kevlar Cable |
| Battery | Built-in 8800mAh Rechargeable Li-ion Battery Pack |
In the Box
1. Camera Head * 1pcs
2. Cable Reel * 1pcs
3. DVR Control Unit * 1pcs
4. Video Link Cable(6pin) * 1pcs
5. Meter Counter Link Cable(8pin) * 1pcs
6. Camera Skid * 1set
7. Working Platform * 1pcs
8. USB Flash Drive * 1pcs
9. Charge Adaptor * 1pcs
10. User Manual * 1pcs
11. Tool Bag * 1pcs
Questions and Answers
Q: Is this system available up to 1000 ft?
A: Yes. We have a different unit that's available with 980 ft as well as 1,640 ft.
Q: Is this borehole camera waterproof?
A: Yes, all of our sewer cameras are fully waterproof. This model borehole camera waterproof level up to 30 Bars, making it suitable for reliable operation in demanding underwater and sewer inspection environments.
Q: What are the advantages of this borehole camera?
A: One of the key advantages of this model is that it comes with wheels, making it much easier to carry and transport. This portable design allows operators to move the system conveniently between different job sites, even in challenging environments.
Do you have any other questions?
Hot Tags: Waterproof 45mm Dual View Rotation Underwater Borewell Camera 100m to 200m, China Waterproof 45mm Dual View Rotation Underwater Borewell Camera 100m to 200m manufacturers, suppliers, factory

