Products Description
The 23mm Portable Industrial Endoscope Camera is a compact and versatile tool for inspecting drains, pipes, and sewer systems. Its high-definition camera head provides clear and detailed footage, allowing easy and accurate inspection of hard-to-reach areas. Its lightweight and portable design makes it a convenient and efficient solution for professionals in the plumbing, construction, and maintenance industries.
Features
23mm camera head
meter counter
8-inch LCD screen
18mm/29mm optional
9pcs high-light LEDs lighting adjustable
5.2mm Fiberglass
push rod cable
Cable length
20m - 40m
Built-in 6600mA battery
Products Parameters

Part 1. 23mm Camera Head
| Camera Size | Φ23mm*53mm |
| Camera Pixel | 420TVL 1/4'' CMOS Camera |
| Waterproof Level | Waterproof IP68 |
| View Range | 120° |
| Light | 12pcs High-light LED Lighting Adjustable |
| Material | Lens Window Sapphire Glass & Stainless Steel |

Part 2. DVR Control Unit
| Screen Size | 8-inch TFT LCD Monitor |
| LED | LED Brightness Adjusting Knob |
| Function | Video, Audio, And Photography Functions Of DVR |
| Keyboard | USB Wireless Keyboard Real-time Typing-writing |
| Meter Counter | Meter Counter Function, Display On The Screen |
| Battery | 6600mA Rechargeable Li-ion Battery Pack |
| Battery Level Indicator |

Part 3. Cable Reel
| Meter counter |
Meter Counter Display On The Screen, "Feet/Meter" Switch |
| Material | Fiberglass Push Rod Cable |
| Cable Diameter | 5.2mm |
| Cable Length | 20m To 50m |
Warranty and After-Sales Policy
We provide a one-year quality guarantee, lifetime maintenance for our cameras. Failures due to misuse, abuse, or normal wear and tear are not covered.
1. Immediate Defects: If you encounter any defects in the camera right after receiving it, please capture a video of the issue and send it to us. We'll promptly provide you with a new replacement part at no additional cost.
2. Used Cameras: For cameras that have been in use and later developed issues within the warranty period, we have two options for you:
Option 1: Send us the defective part, and we'll repair it for you under the one-year warranty. There might be a repair fee if new materials are needed for replacement. There won't be a repair fee if no new materials are required. Normally, the customer covers the shipping cost to send us the broken part, and we'll return it at our expense.
Option 2: Purchase a new part. We understand that cameras are used in demanding applications and environments, subject to normal wear and tear. Hence, we provide comprehensive instructions in video and PDF formats, along with all the necessary spare parts for daily repairs. Our sewer cameras are designed with modular components, enabling users to conduct their repairs using simple hand tools easily. All components are plug-and-play and can be readily replaced.
Remarks:
1. Once customers identify the problem, please take some photos/videos and send them to us via email info@bestdertech.com OR WhatsApp +(86)-186-6531-5008 or other methods.
2. After our technicians review the photos/videos, we will supply: Spare parts and technical help.
3. In some situations, if the customers themselves can't solve the problem, customers can send damaged parts back to us.
4. To save shipping costs, we suggest you order some extra parts for future use and send back all faulty parts at one time.
FAQ
Q: Do we offer customized services?
A: Yes, we can provide customized service according to the customer's requirements.
Q: What is our lead time?
A: The lead time varies according to the product and order quantity, generally 1-2 weeks.
Q: Do we accept small orders?
A: We accept orders of all sizes, including small orders.
Q: Do we provide samples?
A: Yes, we can provide samples for quality inspection.
Q: What are our payment methods?
A: We accept T/T and other international payment methods.
Contact Us
If you are interested in our Industrial Endoscope Camera, please feel free to contact us. Our team will recommend the most suitable inspection tools for you according to your needs.
: info@bestdertech.com
: +(86)-186-6531-5008
: No.135, Gaoxin Road, Gaoxin District, Xi'an City, Shaanxi Province, China.
Hot Tags: industrial endoscope camera, China industrial endoscope camera manufacturers, suppliers, factory

