Products Description
This professional Push Rod Sewer Drain Pipe Camera is equipped with state-of-the-art imaging technology to deliver crystal-clear visuals with remarkable detail. With full 360-degree rotation and 180-degree tilt, the camera head allows for comprehensive scanning inside pipes.
The one-touch manual focus ensures fast, precise adjustments for sharp images at various distances. This system is widely used in inspections of Sewer, central air conditioning, chimneys, plumbing, buildings, cable pipe and pipes ventilation systems, and other places.
Product Parameters
Part 1. 33mm Pan Tilt Rotation FHD Camera Head
| Camera Head Size | Φ33mm*226mm |
| Sensor | 1/3" CMOS |
| Resolution | 2.0MP Pixel Full HD |
| Waterproof Level | IP68, Up To 5 Bar |
| View Range | 120° |
| Rotation | Pan 360°, Tilt 180° |
| Focusing | Manual Focus Function ( Far Focus And Near Focus) |
| Light | 4pcs High Light LED Lighting Adjustable |
| Transmitter | Built-in 512HZ Transmitter Included |

Part 2. Cable Reel
| Cable Diameter | Φ7mm |
| Cable Length | 60m |
| Reel Size | L51*W25*H64cm |
| Cable Material | Fiberglass Push Rod Cable |
| Meter Counter | Digital Meter Counter |

Part 3. 13Inch DVR Control Unit
| Screen Size | 13" HD IPS LCD Screen |
| Resolution | 1280*720 Resolution, 16:9 Display Model |
| Waterproof Level | Waterproof Keys & Waterproof Panel |
| Function | Video, Audio, and Photography Function DVR |
| Keyboard | USB Wireless Keyboard Real-Time Typewriting |
| Meter Counter | Digital Meter Counter Function, Displayed on the Screen |
| Battery | Built-in 8800mA Rechargeable Li-ion Battery Pack |

The differences between the four Push Rod Sewer Drain Pipe Cameras:
The common feature is that they are each equipped with a 33mm PT FHD camera head.
However, the main differences is their control units and cable reels.
For more details, please refer to the table below:
| products | ||||
| Model number | BSD-P33D9 | BSD-P33D7 | BSD-Z33D7 | BSD-P33D7S |
| camera head | 33mm | 33mm | 33mm | 33mm |
| Control Box | 13"HD IPS LCD Screen | 13"HD IPS LCD Screen | 8"HD IPS LCD Screen | 13"HD IPS LCD Screen |
| Cable diameter | Φ7mm | Φ9mm/Φ11mm | Φ7mm | Φ7mm |
| cable length | 60m | 60m To 150m | 60m | 50m |
| Wheels | no | yes | no | no |
| Cable Reel | small | big | small | small |
Service Introduction
Our Service Processes
Should you require further assistance, please feel free to reach out to us at any time. Email: info@bestdertech.com
Pre-sales Consultancy
1
>>
Confirmation of order
2
>>
Production
3
>>
Multi-Channel Shipping
4
>>
Confirmation of receipt
5
>>
After-sale Services
6
Packing List

FAQ
Q: Can we provide OEM&ODM service for our customers?
A: Absolutely, we offer customization services to meet the specific needs of our customers.
Q: How can we guarantee the quality of our products?
A: All our products have a strict quality control process and are 100% tested before delivery.
Q: Do we accept small orders?
A: We accept orders of all sizes, including small orders.
Q: Do we provide samples?
A: Yes, we can provide samples for quality inspection.
Q: What are our payment methods?
A: We accept T/T and other international payment methods.
Contact Us
If you are interested in our Push Rod Sewer Drain Pipe Camera or need further information, reach us via email at info@bestdertech.com or call our service hotline (+86)-186-6531-5008, our team will provide you with detailed product information.
Hot Tags: push rod sewer drain pipe camera, China push rod sewer drain pipe camera manufacturers, suppliers, factory





